Količina mangana u uzorku vode u Karlovcu je 10 puta veća od dozvoljene!
“Gradska uprava očito nije u stanju reći istinu i riješiti nagomilane probleme, neka daju ostavke”, rekla je zastupnica Polović
“Količina mangana u uzorku vode iz stana na karlovačkom Dubovcu je više nego 10 puta veća od maksimalne dozvoljene količine, a kontinuiran unos takvih količina je opasan”, upozorili su danas saborska zastupnica Možemo! iz Karlovca, Draženka Polović i gradski vijećnik Možemo, Dobriša Adamec, na konferenciji za medije na kojoj su im se pridružili i drugi gradski opozicijski vijećnici te stanovnici drugih dijelova grada.
Stranka Možemo! traži od Gradske uprave i gradske tvrtke da priznaju problem i napokon ga počnu rješavati, a Draženka Polović je najavila i sazivanje tematske sjednice saborskog Odbora za okoliš. “Također, tražit ćemo očitovanje nadležnog Ministarstva zdravstva o potencijalnim posljedicama ove situacije za zdravlje građana”, najavila je zastupnica.
Polović je podsjetila da je o problemu vode u Karlovcu govorila u Hrvatskom saboru u više navrata, a da gradonačelnik Karlovca sve do danas nije reagirao. “Licemjerno je da Mandić nakon svega, umjesto da rješava konkretni problem, saziva državne institucije. Karlovčanima nažalost na naplatu dolazi dugogodišnja vladavina HDZ-a koja je potpuno devastirala komunalnu infrastrukturu, a bezočnim uhljebljivanjem poltrona, sinova i kćeri svojih sljedbenika i koalicijskih partnera, potpuno desetkovala profesionalni i stručni kadar javnih poduzeća. Zato danas propada projekt Aglomeracije, a grad na četiri rijeke, čiji vodovod su gradili najbolji inženjeri svog vremena, ostaje bez pitke vode. I pritom o tome nitko ne obavještava javnost, već građani sami plaćaju analizu vode, a u isto vrijeme im je račun za vodu od 2021. narastao točno za duplo!”, rekla je zastupnica Polović.
“Ako nisu sposobni riješiti probleme i Karlovčanima reći istinu, neka svi daju ostavke”, pozvala je Polović.
Dobriša Adamec je otkrio da je uzorak vode koji je poslan na standardnu mikrobiološku analizu, ali i dodatnu analizu na mangan pokazao da je količina mangana u uzorku vode čak 533 mikrograma po litri, dok je dozvoljena maksimalna vrijednost 50 mikrograma po litri. Istaknuo je da je mangan, u ovako visokim količinama kroz određeno vrijeme opasan, jer prekomjerni kontinuirani unos može djelovati razarajuće na živčani sustav dok trovanje manganom izaziva ozbiljne kognitivne poremećaje. Naglasio je i da su više osjetljive starije osobe ili već oboljeli od neuroloških bolesti ili bolesti jetre, dok su u najvećem riziku djeca u razvoju.
Adamec je podsjetio da su vijećnici Možemo! još 14. travnja 2022. na sjednici Gradskog vijeća upitali direktoricu Vodovoda i kanalizacije je li istina da se vodocrpilište Gaza I povremeno isključuje zbog povećane koncentracije mangana. Odgovor je tada bio: „Mangana nema.“
Tražimo da HDZ-ov gradonačelnik i Vodovod i kanalizacija konačno priznaju grešku i krenu rješavati problem. “Na štetu svih nas, dragocjeno vrijeme prolazi, prošlo je već dvije i pol godine otkad smo prvi put pitali za mangan”, zaključio je Adamec.
Adamec i Polović su zatražili da Hrvatski zavod za javno zdravstvo odradi kvalitetno kontinuirano i prostorno raspršeno mjerenje kvalitete karlovačke pitke vode u sustavu vodoopskrbe. Od svih nadležnih institucija zatražili su da građanima jasno komuniciraju kakva je situacija.
Adamec je istaknuo da je loše, politizirano upravljanje dovelo do raspada gradske tvrtke Vodovod i kanalizacija, koja već neko vrijeme više nije u stanju obavljati svoju primarnu dužnost – sigurnu isporuku pitke vode! “U Karlovcu postoje indicije vidljive golim okom da je vodoopskrbni sustav kompromitiran i da voda vrlo često nije za piće, direktorica ViK-a, voditelj vodoopskrbe i predsjednik Skupštine ViK-a, gradonačelnik Damir Mandić, su na to morali reagirati, a sada bi bio red da snose odgovornost za ovaj nemar”, zaključio je Adamec.