Možemo! sumirao jesenski dio saborskog mandata
Naše inicijative usmjerene su na jednakost građana, zaštitu javnog dobra, poštivanje međunarodnog poretka i izgradnju mira
“I u ovom mandatu nastavili smo otvarati teme važne građanima: teme koje Andrej Plenković voli zvati netemama, ali koje čine sukus onoga što je građanima važno u svakodnevnom životu. I kao i u prošlom mandatu, ključna vrijednost za koju smo se borili bila je jednakost. Jednakost svih građana pred zakonom, ekonomska jednakost, socijalna jednakost. Borili smo se brojnim prijedlozima i akcijama i za zaštitu javnih i kulturnih dobara kao i poštovanje međunarodnog pravnog poretka, izgradnju mira i jači položaj Hrvatske u promociji tih vrijednosti na međunarodnom planu.”, saželi su danas jesensko saborsko zasjedanje zastupnici Kluba Možemo Sandra Benčić, Ivana Kekin, Dušica Radojčić i Jelena Miloš.
Sandra Benčić predstavila je inicijative vezane uz pravosuđe i korupciju. Navela da je Klub pokrenuo inicijativu stavljanja Izvještaja glavnog državnog odvjetnika na saborsku raspravu, te podnio prijedlog izmjena Zakona o EPPO kojim se rješavanje sukoba nadležnosti s Glavnog državnog odvjetnika prebacuje na Vrhovni sud RH kako bi se spriječile situacije poput oduzimanja istrage EPPO-a u slučaju Beroš. U tom istom cilju Klub je pripremio i Zahtjev za ocjenu ustavnosti postojećeg Zakona o EPPO-u, a zbog neusklađenosti s Ustavom RH i europskim pravom. Navela je da je Klub podnio i prijedlog izmjena Zakona o obvezama i pravima dužnosnika, kako se više nikad ne bi dogodilo da neki ministar iz zatvora aktivira tzv. 6 + 6.
“Naš zaključak o kojem smo na istu temu glasali prošlog petka vladajući su glatko odbili, no prijedlog zakona je u saborskoj proceduri – zanima nas kako će Vlada i zastupnici vladajućih na plenarnoj raspravi pred građanima braniti pravo pritvorenih dužnosnika na 12 mjeseci financijski izrazito lagodnog života”, rekla je Benčić.
Ivana Kekin predstavila je inicijative u području zdravstva i navela da je Klub veliki naglasak stavio na pitanje dostupnosti i kvalitete zdravstvenih usluga uslijed devastacije primarne zdravstvene zaštite, nepostojanja preventive, ali i korupcije te institucionaliziranog sukoba interesa u zdravstvu. “Kroz prijedlog izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti i izmjenama zakona o liječništvu pokušali smo osigurati da pacijentice i pacijenti nemaju dodira s osobama protiv kojih se vode ili su završeni kazneni postupci vezani za njihovo liječničko radno mjesto”. Podsjetila je i na šest zahtjeva novoj ministrici zdravstva Hrstić koje je nužno ispuniti u najkraćem roku kako bi se spriječilo daljnje propadanje javnozdravstenog sustava.
U pogledu socijalne jednakosti Klub je tražio sistemsko povećanje svih mirovina, ulaganja u domove za starije, a za mlade naknadu za nezaposlene nakon završetka školovanja i bolji okvir za studentski rad. Klub je dao i prijedlog univerzalnog dječjeg doplatka koji bi uistinu, za razliku od trenutačnog sustava, imao utjecaja na budžete mladih roditelja.
“Isto tako smo se nastavili baviti pitanjima priuštivog stanovanja ne samo kroz predloženo snažnije oporezivanje nekretninskog bogatstva u sklopu uvođenja poreza na nekretnine, nego i zahtjevom za uvođenje poreza na ekstraprofite banaka i trgovačkih lanaca koji i dalje generiraju inflaciju. Osim toga, bavili smo se i problemom beskućništva kao i pitanjima vezanima za zaštićene najmoprimce, podsjetili su.
Dušica Radojčić podsjetila je da je Klub tijekom ljetne saborske stanke, zajedno s građanima branio i obranio izvor rijeke Une od pokušaja bezočne eksploatacije energije vode za potrebe pojedinca i bez imalo brige za okoliš.
“Ukazivali smo na to da sustav zaštite zraka ne funkcionira. Podržali smo građane u njihovoj borbi za zdravi zrak u cijeloj Hrvatskoj – od Pule, gdje cementara onečišćuje zrak i ugrožava zdravlje ljudi, do Varaždina, Belišća i Vrginmosta, gdje su industrijska postrojenja ugrožavala i još uvijek ugrožavaju kvalitetu života i zdravlje lokalnog stanovništva. Podržali smo i građane Karlovca u njihovoj borbi za zdravu vodu. Bavili smo se i projektom aglomeracije Karlovac tijekom kojeg je došlo do uništavanja karlovačke gradske jezgre i njegovih kulturnih dobara”.
Radojčić je podsjetila i da je najprije na raspravi bio prihvaćen, a potom odbačen amandman kojim bi se restaurirao hrvatski klasični film na celuloidnoj traci, aIi i kojim bi filmsko stvaralaštvo u Hrvatskoj dobilo zamah kakav zaslužuje.
“Unatoč podršci pojedinih zastupnika HDZ-a i samog ministra financija, naši amandmani su odbijeni očito voljom same ministrice kulture Obuljen Koržinek.”
Jelena Miloš naglasila je da je Klub na međunarodnom planu tražio momentalni prestanak sukoba između Izraela i Hamasa: “Jedina smo politička opcija koja je tražila priznavanje Palestine kao korak ka uspostavi rješenja dvije države. Tražili smo i podršku za inicijative Međunarodnog suda pravde u zaustavljanju Netanyahuovog iživljavanja u pojasu Gaze i zabranu izvoza oružja Izraelu. U pogledu rusko-ukrajinskog rata, ostali smo čvrsti u osudi ruske agresije, ali i čvrsti u pogledu aktivnosti u kojim Hrvatska treba sudjelovati u sklopu međunarodnih misija, a koje se oslanjaju na naše iskustvo brige za veterane, razminiranje i mirnu reintegraciju okupiranih teritorija.”
“Unatoč pokušajima difamacije od strane HDZ-a, činili smo sve što smo mogli da Hrvatsku u međunarodnim odnosima pozicioniramo kao pouzdanog partnera usmjerenog na postizanje i očuvanje održivog mira”, naglasili su.