Kekin u Osijeku: Slučaj Berak daje nam razloga sumnjati u predanost policije u borbi protiv nasilja nad ženama
“Zadnji sam put konferenciju na temu nasilja nad ženama i ubijanja žena održala 25. studenoga, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Od tada, u manje od mjesec dana, ubijene su još dvije žene. Dakle institucije sasvim jasno ne prepoznaju nasilje na vrijeme, ne udaljavaju niti kažnjavaju adekvatno nasilnike, a država ne čini ni blizu dovoljno da sustavno zaštiti žene”, rekla je predsjednička kandidatkinja stranke Možemo! dr. sc. Ivana Kekin dr. med., na današnjoj konferenciji za medije.
“Još nije kraj godine, u Hrvatskoj imamo 18 ubijenih žena. Od tog broja, 12 je ubio partner, bivši partner ili bliska osoba. To znači da se ove godine, u odnosu na prošlu, doslovno udvostručio broj ubijenih žena. Istodobno, znate li koliko je muškaraca ubijeno od strane partnerice ili bivše partnerice? Niti jedan. To znači da institucije ove države žene nažalost ne štite, nego ih puštaju niz vodu”, naglasila je Kekin.
Podsjetila je da o femicidu priča upravo iz Osijeka jer se ovdje dogodio mučan slučaj koji je pokazao kako ova država reagira u slučaju nasilja nad ženama: “Krajem rujna prošle godine u Osijeku je hicem iz vatrenog oružja ubijena studentica Mihaela Berak. U tom tragičnom slučaju policajac Marko Smažil, s tek mjesec i pol iskustva sa službenim pištoljem, upucao je Mihaelu Berak, manje od 2 mjeseca prije njenog 21. rođendana.” podsjetila je. Policija je prvo neslužbeno rekla da se radi o samoubojstvu, a onda službeno da se radilo o pucnju iz nehaja prilikom “nemarnog rukovanja oružjem”, ali Državno odvjetništvo je na kraju policajca osumnjičilo za ubojstvo.
“Kronologija događaja povezanih sa ubojstvom Mihaele Berak, nekonzistentne informacije i špekulacije koje je policija komunicirala, ostavljaju nam ništa drugo nego posumnjati u jasnu, efikasnu i nedvosmislenu predanost policije da se bori protiv nasilja nad ženama”, naglašava.
Situacija u kojoj načelnik policije, ili zbog zataškivanja, ili zbog nemarnog postupanja policije opravdava i pokušava zaštiti počinitelja femicida (svog kolegu) šalje mnogostruko lošu poruku društvu i ženama žrtvama nasilja, ocijenila je.
“Želim ponovo upozoriti da ubojstva žena, odnosno femicidi nisu incidenti, nego da se radi o rezultatu društvenog okvira u kojem ne prepoznajemo nasilje na vrijeme, u kojem se žene ne osjećaju dovoljno sigurne da prijave nasilje a kad i prijave onda ih institucije ne štite i ne prepoznaju nasilnike”, poručila je zaključno Ivana Kekin.