Kekin: U Hrvatskoj 300 tisuća žena nema dostupnu ginekološku skrb, a Primorčeva klinika osnovni ginekološki pregled naplaćuje 160 eura

Kekin: U Hrvatskoj 300 tisuća žena nema dostupnu ginekološku skrb, a Primorčeva klinika osnovni ginekološki pregled naplaćuje 160 eura

Predsjednička kandidatkinja Možemo! nastavlja postavljati pitanja važna većini građanki i građana Hrvatske

Čak 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svojeg ginekologa i ne ostvaruje pravo na  primarnu ginekološku skrb. Zbog pretrpanosti ili nepostojanja ginekoloških ordinacija u javnom zdravstvu, odlazak u privatnom ginekologu postaje nužda i sretne su žene koji si to mogu priuštiti. Cijene ginekološkog pregleda u privatnim poliklinikama u Zagrebu kreću oko 120 eura, dok u klinici HDZ-ovog predsjedničkog kandidata Dragana Primorca iznosi čak 160 eura. Ovo je tema koja se tiče svih žena u Hrvatskoj, polovice građana naše zemlje”, istaknula je na današnjoj konferenciji za medije dr. sc. Ivana Kekin dr.med., predsjednička kandidatkinja stranke Možemo!

Kekin je na današnjoj konferenciji govorila o potrebi povećanja dostupnosti ginekološke i reproduktivne skrbi, odnosno aktivnosti usmjerenih na prevenciju ginekoloških bolesti i neželjenih trudnoća i uputila je tri zahtjeva novoj ministrici zdravstva Ireni Hrstić.

Prvo, nužno je osiguravanje dostupnosti primarne ginekološke zdravstvene zaštite u sustavu javnog zdravstva, kako žene ne bi bile prisiljene plaćati skupe preglede na koje imaju pravo. Drugi zahtjev je osiguravanje subvencionirane kontracepcije za mlade do 25 godina, po uzoru na Francusku, a treći je osiguravanje dostupnog i besplatnog pobačaja u javnim bolnicama u Hrvatskoj, istaknula je Kekin.

Govoreći o nedostupnosti ginekološke zaštite u javnom zdravstvu navela je i primjere  gradova Šibenika i Osijeka: Šibenik s oko 42 tisuće stanovnika ima svega četiri ginekologa u javnom zdravstvenom sustavu, a svaki ima preko šest tisuća pacijentica, dok Osijek ima svega sedam ginekologa u javnom zdravstvu na gotovo sto tisuća stanovnika. 

Navela je kako je Hrvatska loša i u procjepljenosti protiv HPV-a: dok je u nekim EU zemljama karcinom vrata maternice gotovo u potpunosti iskorijenjen zahvaljujući dobroj procijepljenosti protiv HPV-a, kod nas još uvijek preko 120 žena godišnje umire od tog karcinoma jer nam je stopa procijepljenosti protiv HPV-a među najnižima u EU. 

Konkretno, istaknula je, Hrvatska je peta po pojavnosti raka vrata maternice, a to je kod žena i sedmi najčešći uzrok smrti od raka.

“Dakle, žene u Hrvatskoj umiru radi toga što ne mogu ostvariti pravo na osnovnu zdravstvenu skrb. To je top tema o kojoj hoću da se počne razgovarati na najvišoj političkoj razini i ja ću kao predsjednica na tome inzistirati”, rekla je Kekin.

Naglasila je kako u Hrvatskoj nedostaje građanski odgoj u školama i edukacija primjerena mladima. Govoreći o kontracepciji, navela je kako u Francuskoj mladi do 25. godine imaju pravo na potpuno besplatnu kontracepciju jer francuska država računa da je to jeftinije i poštednije po zdravlje žena nego da se bore sa spolnim bolestima i neželjenim trudnoćama. 

Od nove ministrice očekuje da osigura barem subvencioniranu kontracepciju jer svima svima stalo do boljeg spolnog zdravlja mladih i što manjeg broja neželjenih trudnoća. 

“Kada dođemo do teme neželjenih trudnoća, tu su građanke ove zemlje opet u situaciji da ne mogu ostvariti ono što im zakon garantira: pravo na slobodu izbora. Pravo na prekid trudnoće, koje spada u zdravstvenu skrb za žene, se u nizu bolnica i gradova u Hrvatskoj ne može ostvariti”, rekla je.

“Očekujem da pobačaj postane besplatan, da se donese novi zakon koji osigurava pravo na pobačaj i da počnemo razgovarati o tome da se pravo na prekid trudnoće počne spuštati na nižu razinu zdravstvene zaštite”, poručila je Kekin, jer je danas dostupan i medikamentozni pobačaj, koji ne moraju nužno obavljati bolnički ginekolozi.