Kekin: Kad HDZ-ovi uglednici i podzemlje uzmu svojih 10 posto, ne ostaje dovoljno za socijalnu skrb
Vrijeme je da se udružimo u Savez za zdravu Hrvatsku. To je jedini način borbe protiv ovih koji se udružuju u zločinačke poduhvate, poručila je predsjednička kandidatkinja stranke Možemo! dr. sc. Ivana Kekin dr. med.
Nakon tragičnog slučaja smrti korisnika u Oštrom, kraljevičkoj podružnici Centra za rehabilitaciju Rijeka, pravo se rješenje problema nedostataka u sustavu socijalne skrbi ne nazire, a Ministarstvo rada i socijalnog sustava odgovornost prebacuje na radnike Centra, bez odgovornosti utvrđene od strane DORH-a, upozorile su danas predsjednička kandidatkinja stranke Možemo! Ivana Kekin i Morena Lekan, županijska vijećnica Možemo! u Primorsko-goranskoj županiji.
Kekin je istaknula kako je ovaj tragični slučaj primjer kako su u Hrvatskoj zakazali ne jedan već dva sustava; onaj socijalne skrbi, ali i sustav zdravstva: “U Hrvatskoj, od njenog osamostaljenja prije preko 30 godina do danas, nema adekvatne skrbi za mentalno zdravlje djece i mladih, osobito onih s najvećim smetnjama”.
“Tome ne služi država, većina građana ove zemlje dijeli vrijednosti solidarnosti, zajedničkog i pravednog dijeljenja resursa, zdravlja i dobrog života za sve i vrijeme je da se udružimo u savez za zdravu Hrvatsku. To je jedini način borbe protiv ovih koji se udružuju u zločinačke poduhvate, poručila je Kekin građanima i upitala tko je sljedeći tko će nakon Tolušića, Horvata, Žalac, Kuščevića iznenaditi premijera. “Možda premijer iznenadi sam sebe.”, zaključila je Kekin.
Ne smijemo pristati na državu u kojoj se ministra hapsi na horuk od strane HDZ-ovog dečka Turudića kako bi se zaustavila istraga europskih tužitelja, poručuje.
“Iz dostupnih podataka, radilo se o korisniku koji je radi svojeg stanja trebao kontinuiranu zdravstvenu skrb medicinskih djelatnika, 24 sata dnevno, što može pružiti jedino zdravstvena ustanova, a ne ustanova socijalne skrbi koja nije osposobljena i namijenjena za pružanje psihoterapijskog tretmana, u kojoj se ne smije ordinirati terapija psihofarmacima i koja nema stručnog medicinskog djelatnika u dežurstvima, od 0-24 sata”, podsjetila je Kekin.
Morena Lekan je predstavila novosti u slučaju: “Nakon tragične smrti korisnika, ministarstvo je odlučilo iseliti korisnike i razmjestiti ih po drugim ustanovama i stambenim jedinicama radi – neadekvatnosti prostora i organizacije rada, a za tragediju okrivljuju, vrlo eksplicitno, sada već bivšu ravnateljicu te djelatnike ustanove. Riječ je o ustanovi kojoj je osnivač Piletićevo Ministarstvo, koje joj izdaje rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje socijalnih usluga na temelju Pravilnika o mjerilima za pružanje socijalnih usluga, te koje je dužno provoditi kontrolu nad ustanovama. A naposljetku je sektor za inspekcijski nadzor u sklopu tog istog Ministarstva donio mišljenje da se ustanova treba zatvoriti radi neadekvatnosti prostora i organizacije rada u njoj”.
“Isto ministarstvo osniva ustanovu, daje joj dozvolu za rad, vrši nadzor nad njome te donosi rješenja o zatvaranju. Kako je, stoga, moguće da je tek smrt korisnika dovela ministarstvo do zaključka da u toj ustanovi nešto ne valja, da odjednom nije prostorno adekvatna i da je treba zatvoriti”, pitala je Lekan.
“Porazno je to da niti smrt ovog korisnika nije kod nadležnih ministara otvorila pitanje skrbi za mentalno zdravlje djece i mladih, niti ih je navela da krenu rješavati problem” naglašava Kekin i podsjeća kako već godinama upozorava da kada se pogoduje, kada se cijedi novac iz javnog u privatno, kada se 10 posto proračuna daje mafiji, onda nema dovoljno za građane i njihovo zdravlje, pa i do mjere da nema dovoljno za najteže bolesnu djecu koja trebaju kontinuiranu skrb!
Uz korupciju pri javnim nabavama koja se sad otkrila i povezanost vrha vlasti s podzemljem, u Hrvatskoj je pod paskom Andreja Plenkovića otimačina javnog zdravstvenog sustava legalizirana, ozakonjena i odvija se godinama, ocijenila je: “A kad uglednici poput Rotima, Roića, Primorca, Schwartza i Rajkovića dobiju svoj dio kolača, ne ostaje dovoljno za dječje psihijatre, ne ostaje dovoljno za roditelje njegovatelje, ne ostaje dovoljno za sustav socijalne skrbi”.
Na kraju, Lekan postavlja pitanje gdje će nakon zatvaranja ispostave u Kraljevici biti smješteni korisnici: “Imaju li te ustanove po Hrvatskoj bolje uvjete ili će se morati desiti slična tragedija da se ustanovi da ni one nisu u boljem stanju? Hoće li taj razmještaj prekomjerno opteretiti druge kapacitete? Kako je moguće da se maloljetni korisnici planiraju smjestiti u stambene jedinice? Sve su to pitanja na koja odgovor nemaju ni roditelji i skrbnici korisnika, pošto o svemu doznaju isključivo preko medija”.
“A prostor bi, navodno trebali prenamijeniti za pružanje izvaninstitucionalnih usluga, što god to točno značilo u ovom slučaju, pošto je ministarstvo propustilo biti dovoljno jasno”, rekla je Lekan i znakovito upozorila kako je moguće da je netko bacio oko na tu vrijednu nekretninu u prvom redu do mora, koja je obuhvaćena oznakom ugostiteljsko-turističke namjene. Kako je vladajući HDZ kao svog kandidata za predsjednika izabrao mešetara gradskim nekretninama, ništa nije nemoguće te valja biti na oprezu, zaključila je vijećnica u PGŽ-u.