Kekin i Benčić predstavile inicijative stranke za rješenje pitanja nadležnosti između EPPO-a i DORH-a
Zakon o provedbi Uredbe Vijeća dat ćemo na ocjenu ustavnosti
“Imamo državu u kojoj podzemlje ministra zove Mali, imamo državu u kojoj ugledni liječnici s podzemljem rade dilove, imamo državu u kojoj se glavni državni odvjetnik s podzemljem vozi po noći i onda o tome laže javnosti, a imamo i državu u kojoj se, nakon što se kao HDZ-ovac zaposlite preko veze, napredujete preko veze, kradete preko veze, na kraju čak i hapsi preko veze, ako baš do toga mora doći. Trenutačno imamo potencijalni sukob nadležnosti između EPPO-a i DORH-a, potencijalni jer te optužnice očigledno nisu iste. Problem je, ako imamo sukob nadležnosti, što prema trenutačnom hrvatskom zakonodavstvu zbog Plenkovićevog zakona imamo situaciju da o tome tko je nadležan odlučuje Ivan Turudić, što je u suprotnosti s Uredbom Vijeća“, rekla je na konferenciji za medije predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin i zajedno s predsjednicom Kluba Možemo! Sandrom Benčić predstavila inicijative stranke oko pitanja nadležnosti između EPPO-a i DORH-a.
Prvo, Možemo će u saborsku proceduru ponovno uputiti prijedlog izmjena Zakona o provedbi Uredbe Vijeća EU o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem EPPO-a, po kojima bi o sukobu nadležnosti EPPO-a i DORH-a odlučivao Vrhovni sud. “Uredba naime jasno kaže da Sud EU mora imati mogućnost razrješenja kad situacija nadležnosti nije jasna. Da bi to Sud EU mogao, zahtjev za tim mu mora uputiti nacionalno tijelo, a to nacionalno tijelo ne može biti glavni državni odvjetnik, već to prema Uredbi mora biti sud!”, predstavila je prvu inicijativu Kekin.
Drugo, Možemo će pokrenuti inicijativu ocjene ustavnosti navedenog zakona – Zakon o provedbi Uredbe Vijeća dat će na ocjenu ustavnosti jer Zakon nije usklađen s Uredbom, a neusklađenost s europskim pravom predstavlja i povredu Ustava. “Tražit ćemo Ustavni sud da se odredi oko tog pitanja, a prije toga i da se postupkom prethodnog pitanja obrate i sudu Europske unije”, najavila je Kekin.
Treću inicijativu predstavila je predsjednica Kluba Sandra Benčić, koja je najavila da će na sjednici Odbora za nacionalnu sigurnost čija je članica tražiti odgovore od SOA-e, i to je li SOA u sklopu svoje ovlasti prikupljala podatke o djelovanju tvrtke Medical Innovation Solutions i njenom direktoru i vlasniku Saši Pozderu, je li u sklopu iste ovlasti prikupljala podatke o djelovanju tvrtki čiji su vlasnici i ili članovi uprave Hrvoje Petrač i njegovi sinovi Novica i Nikola Petrač.
„Također pitat ćemo je li SOA u svom radu detektirala moguće rizike u pogledu djelovanja navedenih tvrtki i/ili osoba povezanih s tim tvrtkama – vlasnički i upravljački – u odnosu na kaznena djela za koje su isti osumnjičeni od strane EPPO-a, odnosno DORH-a i povezanost s državnim dužnosnicima poput bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša te je li SOA u sklopu obveze izvješćivanja definirane člankom 55. Zakona o sigurnosno obavještajnom sustavu o podacima i procjenama koje je eventualno prikupila u svom radu u odnosu na gore navedene pravne i fizičke osobe te bivšeg ministra Vilija Beroša i povezanost s navedenima, izvijestila Predsjednika Vlade RH, Predsjednika Sabora RH, Predsjednika RH ili UVNS i ako da, kada“, najavila je Benčić.
Ivana Kekin podsjetila je ovom prilikom da godinama upozorava na problem privatiziranja lukrativnih dijelova hrvatskog javnog zdravstva:
„Već četiri godine kontinuirano, svakom prilikom, premijera Plenkovića upozoravam na konkretne primjere toga što se događa u hrvatskom zdravstvu, na pogodovanja i prelijevanja novca hrvatskih građana u džepove privatnika, koji su redovito vezani uz HDZ. Sada otkrivamo da se javno zdravstvo privatizira ne samo u korist „uglednika“ poput raznih švarcova, primoraca i rajkovića, već i u korist hrvatskog podzemlja„ rekla je Kekin i upozorila posebno na zarobljavanje institucija pravosuđa.
„Želim upozoriti na posebno opasan problem zarobljavanja institucije glavnog državnog odvjetnika od strane HDZ-a, na što smo upozoravali skupa s tisućama hrvatskih građana na prosvjedu u veljači na Markovom trgu. Direktan povod tog prosvjeda bilo je imenovanje Ivana Turudića na čelo DORH-a, upravo zbog potencijalnih situacija sličnih ovoj“, rekla je.
„Trenutačno smo u situaciji da je USKOK, a trebamo još saznati kako, uskočio u šestomjesečnu EPPO-ovu istragu zločinačke organizacije koja je otimala novac, EU novac i hrvatskih građana, zatim znamo da je istraga domaćih tijela bila kraća, samo nekoliko tjedana, da je manjeg obuhvata i ima optužnicu užeg opsega: ne uključuje zločinačko udruživanje, ne zahvaća Petrača i sinove, čak ni uzimanje mita od strane bivšeg ministra već samo trgovanje utjecajem, dok EPPO-ova optužnica to obuhvaća“, naglasila je.
Kekin je rekla da trenutačno imamo i potencijalni sukob nadležnosti između EPPO-a i DORH-a, potencijalni jer je optužnice očigledno nisu iste – „Turudićev DORH ne vidi zločinačko udruživanje, a EPPO je vidi“, rekla je.
Kekin je istaknula da je problem, ako i postoji sukob nadležnosti, što prema trenutnom hrvatskom zakonodavstvu zbog Plenkovićevog zakona “imamo situaciju da o tome tko je nadležan odlučuje Ivan Turudić, HDZ-ov dečko”.
Podsjetila je i na situaciju nakon aktualnog sata u Saboru, odnosno pitanja upućenog Andreju Plenkoviću, i naknadni tvit Vilija Beroša kao odgovor: Vlada RH sankcionira sve koji neutemeljeno koriste javni položaj ili novac građana. Ističem nultu toleranciju za zlouporabu pozicija u javnom zdravstvu u korist privatnih interesa“. “Ovo je tvit kojeg je 18. rujna objavio Vili Beroš, nastavno na moje pitanje upućeno Andreju Plenkoviću i „Malom“ o tome zašto se zajedno fotografiraju u poliklinici Dragana Schwarza, koji je vlasnik privatne poliklinike, kojoj su hrvatski građani samo ove godine isplatili skoro 22 milijuna eura. A isplatili smo mu ih za postupke na aparatu koji ne postoji u javnom zdravstvu. Aparat inače, da smo ga kupili i koristili, naravno mnogo godina, a ne samo jednu, košta 10 milijuna eura“, podsjetila je Kekin.