Gradimo 2 nove tramvajske pruge u Zagrebu, evo gdje

Gradimo 2 nove tramvajske pruge u Zagrebu, evo gdje

U Zagrebu smo pokrenuli projekte gradnje dvije nove tramvajske pruge (Sarajevska i Heinzelova), izgradnju 10 km pješačke i biciklističke staze po Savskom nasipu te započeli sadnju još 8.000 stabala. U Saboru smo razotkrili laži premijera Plenkovića i ministra Anušića o NSATU misiji. U Pazinu krećemo s gradnjom novog vrtića, a u Karlovcu smo upozorili na probleme sa zamućenom vodom za piće.

Vijesti iz Zagreba

Sarajevska: novi ulaz u grad + tramvajska pruga

Počeli su radovi na proširenju i rekonstrukciji Sarajevske ceste, novom južnom cestovnom ulazu u Zagreb. 

Sarajevska cesta će biti proširena u punom profilu koji uključuje:

  • tri kolne trake za automobile u svakom smjeru
  • obostranu pješačku i biciklističku stazu

Osim ceste, uskoro kreću i radovi na novoj tramvajskoj pruzi po Sarajevskoj. Nova pruga spojit će Aveniju Dubrovnik s Ranžirnim kolodvorom, gdje će se izgraditi okretište i objekt ZET-a.

Radovima je obuhvaćena izgradnja:

  • 1,8 kilometara ceste
  • 2,25 kilometara tramvajske pruge

Važno je znati: riječ je o prvom proširenju tramvajske mreže u Zagrebu nakon 20 godina

Zašto je to bitno: oko 35.000 Zagrepčana postat će dio zone tramvaja, što će im podići kvalitetu života i dodatno pridonijeti rasterećenju postojeće cestovne mreže. Također, ova prometnica je ključna za povezivanje grada s obilaznicom preko Ranžirnog kolodvora, što će značiti puno brži i učinkovitiji promet na južnom ulazu u grad.

Nova prometnica koju gradi Grad Zagreb nadovezuje se na projekt Hrvatskih autocesta, koje izvode novi cestovni vijadukt preko Ranžirnog kolodvora Zagreb i spoj do mreže autocesta, čime će biti otvoren novi južni ulaz u grad.

Vrijednost radova: 25 milijuna eura (očekujemo većinsko sufinanciranje iz EU fondova)


Predviđeni završetak radova: kraj 2025.

Nova tramvajska pruga po Heinzelovoj

Uz izgradnju pruge na Sarajevskoj, pokrenuli smo i realizaciju izgradnje nove tramvajske pruge po Heinzelovoj ulici i Radničkoj cesti, od Zvonimirove do okretišta na Savišću.

Dužina pruge: 3,7 kilometara 

Dodatno: osim pruge gradit će se i veliki kolektor kanalizacije, u koji investira Vodovod i odvodnja

Ukupna vrijednost radova: 48 milijuna eura

Planirani početak radova: proljeće 2025.

Rok izvršenja: 24 mjeseca od uvođenja u posao

Podsjećamo: 

  • u travnju je počela izgradnja društveno-kulturnog centra i gradske knjižnice Paromlin (85 milijuna eura)
  • u srpnju je krenula obnova Doma sportova (30 milijuna eura) + izgradnja bazena u Španskom (32 milijuna eura)
  • u listopadu su započeli radovi na Sarajevskoj (25 milijuna eura)

Zajedno s početkom izgradnje tramvajske pruge po Heinzelovoj, krenuli smo s realizacijom pet strateških projekata čiju je izgradnju gradonačelnik Tomašević obećao pokrenuti u prvom mandatu.

Ove sezone zasadit ćemo 8.000 stabala

Nastavljajući započetu dobru praksu, i ove ćemo sezone posadit ćemo 8.000 stabala na preko tisuću lokacija, s ciljem ozelenjivanja svih 17 gradskih četvrti. 

Prilikom početka sadnje, gradonačelnik Tomašević istaknuo je: „S ponosom započinjemo novu jesensku sadnju, i sve smo bliže ostvarenju našeg obećanja da ćemo u ovom mandatu posaditi 20.000 stabala. Uz do sada posađenih oko 14.000 stabala, na kraju ove sezone sadnje, u proljeće 2025. godine trebali bismo taj cilj i premašiti”.

U odnosu na prošlu godinu, kada se sadilo na 90 lokacija, ove se godine sadi na više od tisuću lokacija kako bi što više građana osjetilo pozitivnu promjenu u svom kvartu. 

Zašto je to važno: stabla smanjuju utjecaj temperaturnih šokova i olakšavaju boravak u gradu tijekom ljetnih toplinskih valova, a ozelenjavanjem se u širokom smislu unapređuje kvaliteta života građana i grad čini ljepšim i ugodnijim za boravak.

Počela izgradnja 10 km pješačke i biciklističke staze uz Savu

Počeli su radovi na dugoočekivanoj VI. fazi Greenwaya – gradimo pješačke i biciklističke staze na kruni nasipa na obje obale rijeke Save, od pješačko-biciklističkog Savskog mosta do mosta Mladosti.

Ukupna dužina: 4.626 metara na sjevernoj + 4.929 metara na južnoj obali

Pješačka i biciklistička staza sadržavat će više odmorišta s infrastrukturom, uključujući javnu rasvjetu i poveznice s postojećom cestovnom mrežom.

Posebna pažnja posvećena je prilagodbi infrastrukture svim građanima, uključujući djecu, osobe s invaliditetom i rekreativce.

Vrijednost radova: 7,6 milijuna eura (bez PDV-a)

Predviđeni završetak radova: u roku od šest mjeseci

Radovi se izvode u četiri faze i cijelo će vrijeme 3/4 površine na kojoj se izvode radovi biti dostupne građanima.

Iz saborskih klupa

NSATU misija

Na izravno pitanje naše Ivane Kekin o tome mora li RH u NATO-ovoj misiji za Ukrajinu sudjelovati s vojnicima, zamjenik glavnog tajnika NATO-a, Boris Ruge, otkrio je da Hrvatska u NSATU misiji može sudjelovati i slanjem civilnih službenika. Kao što je rekla Kekin, nije normalno da nitko u Hrvatskoj prije njenog pitanja nije ni znao da RH u misiji može sudjelovati i na taj način.

Osim toga, Ruge je u više navrata jasno rekao da je u potpunosti suverena odluka RH hoće li i kako će sudjelovati u misiji te da, kakva god odluka bila, nikakvih posljedica za RH neće biti.

Zamjenik glavnog tajnika je, na pitanje Sandre Benčić, otkrio i da informacija o tome da će dio sudionika u misiji biti u Ukrajini uopće nije bila klasificirana od strane NATO-a, kao što je to tvrdio ministar Anušić. 

Zašto je to važno: skrivanje činjenice da RH može sudjelovati s civilnim službenicima i muljanje oko klasificiranosti informacija pokazuje da su premijer Plenković i ministar Anušić tjednima lagali hrvatsku javnost.

Što dalje: s obzirom na to kako je tekao cijeli ovaj proces i koliko je laži Vlada izrekla zastupnicima koji o misiji trebaju glasati, kao i građanima, naš klub sigurno neće podržati slanje hrvatskih vojnika u NSATU misiju.

Predsjednica nove generacije

Naša kandidatkinja za predsjednicu RH, Ivana Kekin, u Rijeci je upozorila na problem nasilja nad ženama:  

  • potrebna nam je sveobuhvatna strategija koja kombinira zakonodavne, preventivne, obrazovne i podržavajuće mjere
  • RH mora u potpunosti implementirati Istanbulsku konvenciju
  • moramo jasno propisati kako se prikupljaju podaci o rodno uvjetovanom nasilju kako bismo mogli, kroz međusektorsku suradnju, djelovati preventivno kod femicida
  • naime, femicid se u mnogobrojnim slučajevima može spriječiti, ako su svi u sustavu educirani i osviješteni o važnosti djelovanja od prvih znakova obiteljskog i partnerskog nasilja
  • država mora osigurati dostupnost usluga psihološke podrške žrtvama i dostupnost skloništa
  • žrtvama trebaju biti dostupne i besplatne socijalne, zdravstvene i pravne usluge

Kekin: “Trenutna poruka institucija ženama jest da nasilje ne prijavljuju. Ne radi se niti na edukaciji ljudi u sustavu – socijalnih radnika, policije i sudova – pa imamo situacije da je žena koja je prijavila muža za nasilje dobila istu kaznu kao i nasilnik, dok je liječnik koji je osuđen da je silovao pacijenticu nastavio nesmetano raditi.


Institucija predsjednice RH ima vidljivost, snagu i alate da upozorava da se zakoni ne provode te da su oni koji se donose nedostatni. Predsjednica nije fikus – na Pantovčaku možemo imati nekog tko se žustro bori za rodnu ravnopravnost i sigurnost žena.

Kekin vs. Plenković/Primorac

Kekin je u Saboru suočila premijera Plenkovića sa skandalima njegovog kandidata Primorca: “Obitelj Dragana Primorca u dva dana je preprodala gradski stan koji je bila otkupila s popustom. Građani RH su morali platiti 3,6 milijuna eura zbog luksuznog namještaja i radova usmeno naručenih dok je bio ministar. Vaš kandidat cijedi ovu državu otkad za njega znamo. On je vaše zrcalo, premijeru, a ja na vašem mjestu u to zrcalo ne bih mogla pogledati od srama!“

Pogledajte Ivanin fajt s Plenkovićem 👇

Možemo diljem Hrvatske

PAZIN: Kreće rekonstrukcija i dogradnja dječjeg vrtića

Naša gradonačelnica Pazina, Suzana Jašić, kreće s projektom rekonstrukcijom i dogradnjom zgrade u bivšoj vojarni (Društveni centar  „Veli Jože“), za potrebe vrtića u koji će se smjestiti osam odgojnih skupina (4 vrtićke dobi + 4 jasličke dobi). 

Sredinom listopada izvođač radova uveden je u posao, dok se dovršetak radova očekuje krajem godine. Projekt novog vrtića napravljen je prema najvišim pedagoškim standardima, a u rekonstrukciju i dogradnju zgrade uložit će se gotovo 2,9 milijuna eura.

KARLOVAC: Mutna voda došla do grla gradonačelniku

Naša saborska zastupnica Draženka Polović upozorila je na problem zamućene vode za piće u Karlovcu. Prema mjerenjima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo količina mangana u uzorku vode iz stana na karlovačkom Dubovcu čak je više od 10 puta veća od maksimalne dozvoljene. Mangan je u visokim količinama kroz dugotrajno konzumiranje opasan.

“Karlovčani već dvije i pol godine trpe probleme sa zamućenom vodom, a tijekom svih tih godina iskušali su sve procedure da taj problem pokušaju riješiti, od obraćanja gradskim četvrtima do gradskog vijeća – na čijim smo sjednicama od Gradske uprave i javnih poduzeća često tražili rješenje problema s vodom i jasnu komunikaciju grada”, rekla je na konferenciji za medije Polović.

Gradonačelnik je, nakon godina ignoriranja građana, ipak najavio ispiranje vodovodnih cijevi, kao i da će Grad preuzeti plaćanje analize vode koju su građani dosad sami plaćali. Ali, kako je rekla Polović, to nikako nije dovoljno za sustavno rješavanje problema.

Draženka Polović je s ovim problemom izravno suočila i premijera Plenkovića u Saboru.

PULA: Pulska gradska vlast razbahati se kada im se spomene sukob interesa

Tijekom posljednje sjednice Gradskog vijeća raspravljalo se o još jednoj poražavajućoj odluci kojom se ponovno pogodovalo „bogomdanom investitoru“ kontroverznog Hotela Valkane, s direktorom Stevanom Muidžom na čelu.

Tom su odlukom vladajući odlučili pokloniti 805.000 eura Hotelu Valkane.

Klub Možemo! apelirao je na savjest i integritet vijećnika, tražeći da se vijećnici SDP-a izuzmu od glasanja jer je Stevan Muidža član predsjedništva SDP-a Pula.

Javni interes i javno dobro trebali bi biti polazište i mjerilo kojim se mjere sve političke odluke vladajućih. Ta se ideja urušila, što najbolje pokazuje primjer donošenja niza odluka ne u javnom, već u interesu Hotela Valkane.

Reakcija na apel bila je bahatost bez premca. Pogledajte video. 👇

OSIJEK: Novi domovi umirovljenika grade se diljem Hrvatske, ali ne i u Osijeku

Umirovljenici koji trebaju smještaj u osječkom Domu umirovljenika na listi su čekanja i do deset godina. Već pola stoljeća su egzistencijalne potrebe građana treće dobi u Osijeku na začelju svih dosadašnjih politika, i ove godine je cijena smještaja porasla za oko 20%. 

Iako je gradonačelnik Radić u predizbornoj kampanji obećao dogradnju umirovljeničkog doma i sufinanciranje cijene smještaja u privatnim domovima – to se nije realiziralo.

SPLIT: Protiv apartmanizacije grada, protiv okupacije stambenog prostora

Na panelu inicijative Stanari zajedno izloženi su alarmantni podaci o broju stambenih prostora koji su u Splitu registrirani za kratkoročni najam (8.500) i broju onih koji su doslovno prazni (15.000)

Naš član, Mauro Sirotnjak, naglasio je problem nepostojanja cjelovitog sustava upravljanja stanovanjem i turizmom, a najavljene Vladine mjere, poput prijedloga Zakona o upravljanju i održavanju zgrada, ne vidi kao rješenje problema jer se njima neće anulirati višegodišnje zanemarivanje manjka priuštivog stanovanja.

Stihijske mjere poput uvođenja suglasnosti stanara za kratkoročni najam prebacuju odgovornost upravljanja turizmom s države i javnih tijela na stanare, bez da se sustavno adresira suprotnost propisa o prostornom uređenju koji definiraju stanovanje i propisa koji određuju turističku djelatnost. Time se i dalje dopušta da se, suprotno planskoj namjeni, omogućava intenzivna turistifikacija stambenih zona, bez distinkcije između obitelji koje turizmom nadomještaju svoj godišnji budžet i velikih, a sve više i stranih investitora kojima je iznajmljivanje špekulativna djelatnost, što će potencijalno oštetiti kućanstva s manjim prihodima, pogodujući krupnom kapitalu”. 

DUBROVNIK: Projekt mjerenja kvalitete zraka

U nedostatku cjelovitog pristupa prikupljanja podataka i objektivnog informiranja javnosti, kao i u nedostatku poduzimanja konkretnih mjera za unapređenje kvalitete zraka, naši partneri iz Srđ je Grad pokrenuli su projekt mjerenja i dijeljenja podataka o kvaliteti zraka u Dubrovniku.

Već tri godine u Županijskoj skupštini podnosimo amandman kojim tražimo da se monitoring kvalitete zraka uvrsti kao redoviti program Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije. Taj amandman, kao i svi drugi naši amandmani, redovito se odbija. Zato smo pokrenuli ovaj projekt i sad svatko na stranici Srđ je Grad uživo može pratiti podatke

Naši podaci su ujedno i dio većeg projekta Citizen Science, kojim Europska unija potiče građane da sami mjere kvalitetu zraka u svojim sredinama, dijele podatke te tako doprinesu očuvanju okoliša i zdravijem životu.