Možemo! podržava štrajk prosvjetara i traži hitno ujednačavanje koeficijenata
Stranka i saborski klub Možemo! podržavaju danas započeti štrajk prosvjetara i njihovih pet zahtjeva za poboljšanje materijalnog i profesionalnog statusa, poručili su na konferenciji za medije saborski zastupnici Draženka Polović, Dubravka Novak i Damir Bakić.

Stranka i saborski klub Možemo! podržavaju danas započeti štrajk prosvjetara i njihovih pet zahtjeva za poboljšanje materijalnog i profesionalnog statusa, poručili su na konferenciji za medije saborski zastupnici Draženka Polović, Dubravka Novak i Damir Bakić.
“Niti jedna reforma, niti najbolji programi neće unaprijediti školu bez reafirmacije učiteljske profesije. A dignitet te struke i njezino samopoštovanje ostvaruje se, a negativna selekcija sprečava – pravednom plaćom, koju prosvjeta čeka desetljećima! Zato podržavamo ovaj štrajk”, poručila je Draženka Polović.
Podsjetila je i kako su, unatoč netočnim tvrdnjama ministra Fuchsa i premijera Plenkovića, prošle godine plaće nastavnicima rasle najviše 15 posto, dok su državnim dužnosnicima rasle i 80 posto.
“Školski hodnici će sutra biti prazni jer će nedostajati profesori, koji su ujedno i stražari, zaštitari, mentori, pedagozi, psiholozi i još mnogo toga, a sve to obavljaju besplatno i pored redovne nastave. Profesori sudjeluju u projektima, pripremaju dokumentaciju i vode projekte besplatno, uz očekivanja da provode neprovedive reforme i besplatno pripremaju djecu za natjecanja u slobodno vrijeme. Na ovom poslu ne mogu birati kada će uzeti godišnji odmor, moraju biti uvijek dostupni, često sami financiraju svoje stručno usavršavanje, a smanjena im je plaća tijekom bolovanja koje potom nadoknađuju besplatno. I još nam govore kako je to posao koji svi znaju raditi” rekla je.
Dubravka Novak kritizirala je reformu strukovnog obrazovanja zbog njenog modularnog pristupa koji predstavlja rizik od subjektivnih odluka ravnatelja i proizvodnje socijalne nejednakosti. Ističe kako predloženi kurikulum za strukovno obrazovanje ograničava općeobrazovne sadržaje, čime se uskraćuje kvalitetno opće obrazovanje mladih te ostavlja učenike strukovnih škola bez važnih predmeta poput biologije. Također, upozorava da će modularna nastava smanjiti mogućnosti učenja stranih jezika, ograničavajući većinu učenika na samo jedan strani jezik.
“Ovakvim prijedlogom doći će do produbljivanja socijalne nejednakosti i diskriminacije učenika strukovnih škola jer kroz sustav nema priprema za državnu maturu. Privatne poduke, osobito učenika iz obitelji s ugroženim i manje financijski sposobnih obitelji, bit će nedostupne”, upozorila je Novak.
Dodala je kako su se ovih dana s ozbiljnim primjedbama i prijedlozima javljali jezičari, geografi, povjesničari i drugi prosvjetari iz strukovnih škola. “Stoga, nemojmo srljati u nedovoljno pripremljenu reformu jer loše pripremljena reforma u startu je osuđena na propast. Ozbiljnije uzmimo u obzir mišljenja onih koji provode sve naše reforme. Definitivno su najupućeniji u ono što je moguće, što nije, što je najučinkovitije”, poručila je.
Profesor Bakić istaknuo je kako trenutni koeficijenti duboko potcjenjuju profesije u visokom obrazovanju i nisko ih svrstavaju na društvenoj ljestvici vrijednosti. Podsjetio je kako prije provedbe još jedne reforme nije provedena cjelokupna analiza sustava javnih službi, nisu uspoređeni resori, državne i javne službe, kako bi bilo moguće predložiti sustav u kojem će se ujednačiti plaće za slične kvalifikacije, složenosti poslova i sličnu razinu odgovornosti. I zbog toga su različiti sektori tretirani nejednako.
“I onda imamo očite nepravde poput te da su praktično jednake plaće sveučilišnog profesora u trajnom zvanju (koeficijent 4,35) i suca općinskog suda (koeficijent 4,21). Kako je moguće da najviša pozicija u jednom sustavu bude izjednačena s početnom pozicijom u drugom!? Da se vidi da stvari nisu pravedno usklađene, boljeg primjera ne treba. Zato mislimo da je potpuno opravdan zahtjev da se odredi privremeni dodatak te da se u nekom vrlo skorom vremenu pristupi temeljitoj i sveobuhvatnoj analizi i onda nakon toga pravičnom ujednačavanju koeficijenata za sve državne i javne službenike”, poručio je Bakić.