Sandra Benčić je premijerska kandidatkinja stranke Možemo!
U petak, 26. lipnja na konferenciji za medije govorili smo o borbi protiv siromaštva i mjerama za najugroženije skupine koje nudimo u svom izbornom programu.
U petak, 26. lipnja na konferenciji za medije govorili smo o borbi protiv siromaštva i mjerama za najugroženije skupine koje nudimo u svom izbornom programu.
Tom prilikom Tomislav Tomašević naglasio je da je “Hrvatska prema Ustavu socijalna država, a to znači da nitko u našem društvu ne smije biti uskraćen za osnovne uvjete za život. Zato solidarnost mora biti institucionalizirana kroz poreznu i socijalnu politiku, a ne da se oslanjamo na dobru volju bogatih pojedinaca i humanitarne akcije”.
Podsjetio je da u Hrvatskoj građani danas kopaju po kontejneru, spavaju na ulicama, a djeca su u školama gladna. “To je neprihvatljivo i tu smo podbacili kao država”. Tomašević je ukazao i na činjenicu da je prema izvještaju Međunarodne organizacije rada 96 zemalja u svijetu od početka korona krize povećalo iznose pomoći najugroženijima, “a Hrvatska nije među tim zemljama”.
Danijela Dolenec rekla je da podaci pokazuju da korona najviše pogađa ranjive društvene skupine povećavajući siromaštvo, isključenost i nesigurne uvjete rada. “Zato su u središtu našeg socijalnog programa izgradnja veće otpornosti na ovakve krize, a osnovni princip za to je jačanje solidarnosti.” Dolenec je naglasila da je za Možemo! jedno od najvažnijih područja socijalne politike osiguravanje dostojanstvenog života starijih osoba, budući da su zbog niskih mirovina i socijalnih prava umirovljenici u najvećem riziku od siromaštva u Hrvatskoj.
“Zbog deregulacije i privatizacije usluge domova za starije i nemoćne, i zbog nedovoljnog ulaganja u javne domove raste cijena smještaja i domovi postaju financijski nedostupni velikom broju umirovljenika. Zato moramo izgraditi nove domove za starije i nemoćne i tako osigurati veću dostupnost domova svim građanima, uvesti višu razinu regulacije i kontrole nad pružanjem ove usluge, te osigurati ujednačen regionalni razvoj socijalnih usluga u zajednici financijskim jačanjem programa pomoći u kući za starije osobe i mreža dnevnih centara.”
Ana Alapić upozorila je da niti jedna mjera u Korona krizi nije bila usmjerena na osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju koji primaju 1.500 kuna osobne invalidnine.
“Opet imamo preporuke da u zatvorenim prostorima nosimo maske, a nitko ne pita osobe s invaliditetom otkud će kupiti maske, kad jedan paket košta više stotina kuna. Zato će ova stranka u Saboru, nakon desetljeća odlaganja predložiti Zakon o inkluzivnom dodatku, koji će osobama s invaliditetom omogućiti dostojanstven život i veću uključenost u društvo i tržište rada.”
Osim toga, govorila je i o nedostupnosti terapija i ortopedskih pomagala unutar sustava zdravstva i socijalne skrbi, što obitelji gura u siromaštvu, budući da sami pokrivaju sve te troškove.
Miljenka Ćurković govorila je o 230.000 blokiranih građana na kraju 2019. među kojima su umirovljenici, nezaposleni, radnici koji rade na privremenim i povremenim poslovima.
“Socijalne pravde nema bez promjene Ovršnog zakona i Zakona o obveznim odnosima, jer su nepovoljni za dužnike i socijalno nepravedni. Zato blokade ne smiju biti alat za naplatu dugova, jer financijski izoliraju ljude, guraju ih u dužničko ropstvo i prisiljavaju na životarenje. Naša se platforma zalaže za izmjene tih zakona, uključujući i regulaciju rada agencija za utjerivanje dugova.”
Spomenula je i problem prodaje i ustupanja dugova trećim osobamam bez znanja dužnika, te nužnost da se sudovi obavežu na vođenje računa o zastarama kako “ne bismo imali slučajeve da bakice od 94 godine budu ovršene zbog jednog neplaćenog računa iz 2011. godine, a da o tom dugu ništa ne znaju.”