Amandmani na Obiteljski zakon
09.12.2023. All day
Amandman 1.
Članak 7.
U članku 84. u promijenjenom stavku 4. briše se točka i dodaje se: „osim ako ostvarivanje osobnih odnosa s roditeljima i drugim osobama iz članka 120. ovog Zakona ugrožava sigurnost djeteta ili roditelja s kojim dijete živi.
Obrazloženje:
Nužno je napraviti izuzeće u slučaju nasilja u obitelji zbog usklađivanja članka Zakona s Konvencijom Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (članak 31.) i Konvencijom o pravima djeteta (članak 9.)
Amandman 2.
Članak 8.
U članku 95. u promijenjenom stavku 2. riječi „nije u interesu djeteta.“ brišu se i dodaju se riječi: „izlaže dijete nasilju ili ugrožava sigurnost i dobrobit djeteta ili drugog roditelja.“
Obrazloženje:
Nasilje u obitelji predstavlja povredu osobnih prava djeteta i prava na sigurnost djeteta i roditelja sa kojim živi te je potrebno izričito navesti da ne postoji dužnost i odgovornost roditelja koji stanuje s djetetom da omogući i potiče ostvarivanje osobnih odnosa s drugim roditeljem kada drugi roditelj ugrožava nasiljem dijete ili drugog roditelja.
Amandman 3.
Članak 8.
U članku 95. na kraju stavka 3. briše se točka te se dodaju riječi: „osim ako je zbog nasilja ugroženo pravo i sigurnost djeteta ili drugog roditelja.“
Obrazloženje:
Ovim amandmanom usklađujemo članak 8. stavak 3. ovog Zakona sa stavkom 2. članka 31. Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.
Amandman 4.
Članak 27.
U članku 323. promijenjenom stavku 3. nakon riječi „postojanju obiteljskog nasilja“ dodaju se riječi „i u slučajevima postojanja tvrdnji o obiteljskom nasilju“
Obrazloženje:
Postojanje tvrdnji o obiteljskom nasilju dovoljan je razlog da se provode odvojeni razgovori sa strankama, kako bi se izbjegla retraumatizacija i sekundarna viktimizacija žrtve nasilja. Dodatno valja uzeti u obzir da postupci po eventualno podnijetoj kaznenoj i prekršajnoj prijavi traju predugo da bi se čekalo na ishod kako bi se utvrdilo postojanje nasilja.
Amandman 5.
Članak 28.
U članku 324. stavku 1. točka 2. na kraju dodaju se riječi. „osim u slučajevima tvrdnji ili sumnji na obiteljski nasilje“
Obrazloženje:
U svrhu sprječavanja nejednakog pristupa i rješenja u praksi smatramo potrebnim jasno propisati da se u slučajevima tvrdnji ili sumnje na obiteljsko nasilje u izvješće ne unosi sadržaj iz stavka 1. točke 2.
Amandman 6.
Članak 35.
U članku 416. stavku 1. iza točke 3, na dodanu točku 4. briše se točka i dodaju se riječi: „ i postojanje povijesti obiteljskog nasilja.“
Obrazloženje:
U praksi se ova odredba nažalost često tumačila na način da povijest nasilja ne znači da je ono i dalje prisutno iako znamo da nasilje s vremenom progresira, ako nasilnici nisu uključeni u rehabilitacijske programe.